Szeptember elején ülésezett a MAGE Fenntarthatósági szakmai fóruma a Deloitte Zrt. budapesti székházában. Az események a fenntarthatósággal kapcsolatos jelentések képezték a legfontosabb témát.
A MAGE Fenntarthatósági Szakmai Fóruma (FSZF) azzal a céllal jött létre, hogy lehetőséget biztosítson a fenntarthatósággal kapcsolatos legjobb gyakorlatok megosztására és népszerűsítésére, valamint egyéb releváns és hiteles információk megosztására. A szakmai egyeztetések fókuszában elsősorban az ESG szempontok, energiahatékonyság, digitalizáció és biodiverzitás témakörök állnak.
Az FSZF szeptember 11-ei ülését Borek Flóra, a Deloitte Zrt. menedzsere, Kilián Csaba, a MAGE ügyvezető főtitkára és Szalóczy Miklós Róbert, a Bosch Kft. szakmai fórum vezetője nyitották meg. Ezt követte Borek Flóra és Kovács István, a Deloitte Zrt. menedzsere előadása a következő témákban:
- Fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati jelentéstételről szóló irányelvvel (CSRD) kapcsolatos aktualitások – adatgyűjtés/adatminőség;
- Kettős lényegességi elemzéssel összefüggő megfontolások;
- EPR aktualitások – elektronikus termékekhez kapcsolódó potenciális EPR mentesség.
A következő előadást Dr. Hajnaczki Sándor, a Bridgestone Kft. EHS Managare tartotta, ő bemutatta, hogy a Bridgestone számára mit jelent az ESG a tatabányai gyár vonatkozásában, illetve azt is, milyen társadalmi aktivitásokban vesz részt az üzem. Emellett kitért az ESG megjelenésére a Bridgestone globális működésében is, valamint a vállalatcsoport E8 kötelezettségvállalását és a nyolc működési értéket is bemutatta.
A harmadik blokk egy ESGinfo előadás volt, amit Takács Zsolt ESG ADVISOR/EFPA tartott. A tanácsadó az ISO szabványokhoz hasonlított az ESG-re való felkészülést, bemutatvány, miben különbözik egymástól a két folyamat: például az ISO menedzsment rendszerekre vonatkozó szabvány követelményeknél több szinttel magasabb jogi kötelezettség.
Takács Zsolt szerint az ESG komplex felkészülést kíván a teljes szervezettől, első sorban az interdiszciplinális megközelítésekben. A meglévő rendszerek esetében bele kell illeszteni, de valójában fordítva lenne szükséges: az ESG-be kellene illeszteni az IR vagy IIR-t. A szakember úgy vélte, a bevezetés szükségességéről és a teljes szervezetre való (pozitív) hatásáról sokszor a vezetők sincsenek meggyőződve,