ESG, a szó, ami nem csak divatos rövidítés, hanem szerves része az Audi Hungaria mindennapjainak. Ami már nem csak egy nice-to-have többé, ahogy a vállalat igazgatója, Michael Breme fogalmazott nyitóbeszédében, hanem kötelező erejű vállalati gyakorlat, melyet elvárnak maguktól.
Első ízben rendeztek az Audi Hungariánál ESG Experience Day-t, ahol a vállalat munkatársai megismerkedhettek a napjainkban egyre inkább fontossá váló, sőt, a vállalatokra kötelező érvényű környezeti, szociális és vállalatirányítási irányelvekkel és kezdeményezésekkel. A rendezvény célja, hogy az Audi munkatársaihoz az ESG komplexitását közelebb hozza, megmutassa nekik, hogy milyen területeken aktív már a vállalat, és érzékenyítsék őket a kihívásokra és a számos lehetőségre fejtette ki Gregor Wenk, az Audi Hungaria ESG Strategy &Management területéért felelős vezetője.
„Mi vagyunk az Audi Hungaria. És szeretjük a jövőnket.” Ezekkel a mondatokkal kezdődött a Audi Hungaria Pipacs rendezvénytérben a felvezető film, ami már elővetítette az élménynap tartalmas programját.
A karbonsemleges működés nem csak álom
A hallgatóság érdekes panelbeszélgetéseken tájékozódhatott azokról a kezdeményezésekről, melyekre már évek vagy akár évtizedek óta nagy hangsúlyt fektet a vállalat. Így elsőként a környezetvédelem, az ESG talán leginkább kézzel fogható területe került a téma fókuszába. Dr. Torma András, az Audi Hungaria környezetvédelmi szakreferense, egyben a Széchenyi István Egyetem tanszékvezető egyetemi docense beszámolt arról, milyen erőfeszítéseket tesznek a dekarbonizáció égisze alatt, ahol az Audi márka komoly vállalásának kell eleget tennie, miszerint 2025-től az összes gyártótelephely CO2-semlegesen működjön.
„Az Audi Hungaria ezt a célt már 2020-ban elérte, azóta gyárunk energiaigényét nagy részben certifikált, zöld forrásokból fedezzük, ahol pedig nincs lehetőség zöld energia felhasználására, ott nemzetközileg elismert projekteket támogatunk karbonkreditek megvásárlásával, így járulva hozzá akár a világ másik felén a globális kibocsátás csökkenéséhez” – magyarázta.
A vállalatnál modern energiastratégiát követnek, új napelemparkkal bővítik fenntartható energiarendszerüket és új energiaforrásokkal kísérleteznek annak érdekében, hogy a ma nehezen dekarbonizálható területeket is zölddé tegyék.
Nincs fizikális jólét mentális jólét nélkül
A panelbeszélgetések során az egészségmenedzsment, a személyzeti fejlesztési stratégia és a munkaügy területeiről érkező szakértők meséltek projektjeikről. Az ún. gender pay gap, azaz a fizetési eltérések a nemek között azonos munkakörben végzett munkáért, a szociális védelemre vonatkozó juttatások meg nem léte vagy megléte csak egy-egy az objektíven mérhető pontok közül. Czipf Henriett hangsúlyozta, hogy az ESG-n belül számos mutató esetében vannak még kihívások a hatékonyság mérésére, de ezeket lépésről lépésre megoldják.
„Úgy gondolom, hogy ezáltal egy ESG-t értő közösséget tudunk kialakítani vállalatunknál” – mondta, hangsúlyozva, hogy a social, azaz társadalmi irányelvek nem csak a közösségekkel, hanem belső érdekelti csoportjainkkal, azaz munkatársainkkal való törődést is jelentik. E gondolatok pedig maximálisan egybecsengtek Michael Breme szavaival, aki a munkaerőt, munkatársaink egészségét a vállalat legfontosabb erőforrásának nevezte. Ehhez az egészséghez pedig a fizikális jóllét mellett a mentális jóllét is hozzátartozik, amiről az Audi Hungaria kiválóan működő egészségmenedzsment területe gondoskodik a hétköznapi ellátáson túl olyan kezdeményezésekkel is, mint a Lélekmentő Hét, a Legfittebb Munkahely Kihívás, oltási kampányok vagy éppen az Újraélesztés Világnapja alkalmából rendezett elsősegély workshopok.
Az emberi tényező mindenhol jelen van, még az olyan, elsőre szigorúan a gyártási folyamatokhoz nélkülözhetetlen anyagok és szolgáltatások megvásárlására specializálódott területen is, mint a beszerzés.
ESG a gazdaságban
A Kontrolling és Reporting területek az ESG kapcsán jelentkező jelentéstételi kötelezettségről osztottak meg érdekességeket. Hanesz Melinda kifejtette mely szempontokat kell figyelembe venni a tervezés során, így a jelen gazdasági környezetben oly fontos költségtudatosság mellett középtávon egyéb nézőpontokat is vizsgálnak. „Így lehet, hogy egy külföldi, nagy nemzetközi tapasztalattal rendelkező szakember a diverzitás, a szakmaiság növelésével, a különböző nézőpontok behozásával bár néhány esetben magasabb költséggel járhat, de több előnnyel is. Szép kihívás tehát, hogy illesszük be az ESG szempontrendszerét a pénzügyi, gazdasági gondolkodásunkba.”
Achim Grewe, a Pénzügy, IT, Beszerzés és Compliance területekért felelős igazgatósági tag összegezte az öt panelbeszélgetések tanulságait, kiemelte a Győrben rendelkezésre álló kiváló feltételeinket arra, hogy az ESG irányelveket zökkenőmentesen, vevőinkre terhelt plusz költségek nélkül ültethessük át mindennapjainkba olyan döntések meghozatalával, melyek hosszú távon jövedelmezőek, valamint ökológiai és társadalmi szempontból is megfelelőek.
Az úgynevezett ESG Space keretében a résztvevők interaktív programokra is regisztrálhattak, ahol az Audi Hungaria szakértőivel közösen dolgozhattak. Az ESG Space E-hez tartozó részében a munkatársak interaktív foglalkozáson vehettek részt a MISSION: Zero környezetvédelmi program négy pillérével kapcsolatban, vagyis megismerhették a dekarbonizáció, a víz- és erőforrásgazdálkodás, valamint a biodiverzitás kérdéseit; az utóbbi esetében még az Audi Hungaria területén termelt mézet is megkóstolhatták.
Az első ESG Experience Day-t mozizás zárta, ahol egy dokumentumfilm-sorozaton keresztül betekinthettünk, milyen ESG-aktivitások valósultak meg a közelmúltban az Audi Konszernben. És ha már betekintés, a nap végére mindenki tudta és érezte, mit jelentenek az Audi Hungariánál az ESG betűk és ami mögöttük van.